Helt som ventet har den tidligere landsholdsangriber Jürgen Klinsmann i dag skrevet under på ansættelsesbrevet som ny tysk fodboldlandstræner. Klinsmanns kontrakt er toårig, og den første og største opgave bliver at skaffe Tyskland succes ved VM i 2006 på hjemmebane. Bierhoff som fysisk træner En anden tidligere tysk landsholdsangriber og -anfører, Oliver Bierhoff, skal være fysisk træner for holdet. Holger Osiek tiltræder i en managerfunktion. Blandet modtagelse Valget af Klinsmann har fået en meget blandet modtagelse i fodbold-Tyskland. Kritikerne undrer sig over, at landsholdet nu igen skal overlades til en person, der ingen trænererfaring har. Forgængeren i jobbet, Rudi Völler, var lige så grøn som Klinsmann, og det eksperiment, mener kritikerne, var ingen succes.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
P
Hillsong indefra
I ny podcastserie undersøger Politiken den globale frikirke Hillsong. Kom med ind bag murene her.




























