Otto Rehhagel har nu stillet sig op i køen af succesfulde fodboldtrænere, der ikke vil være ny tysk landstræner. Rehhagel, der for en uge siden stod i spidsen for Grækenland, da holdet overraskende vandt EM, vil hellere opfylde sin kontrakt med grækerne, som han har kontrakt med indtil VM i 2006 i Tyskland. Nej fra Morten Olsen Det har Rehhagel fortalt Franz Beckenbauer i en telefonsamtale. Beckenbauer er med i det udvalg, der skal finde en ny tysk landstræner. Tidligere har Ottmar Hitzfeld, Arsene Wenger og den danske landstræner Morten Olsen ifølge det tyske blad Bild sagt nej til at overtage posten efter Rudi Völler. Græsk jubel Otto Rehhagels nej til at stå i spidsen for hjemlandet medførte øjeblikkelig glæde hos grækerne, for hvem Rehhagel har opnået en sand heltestatus. »Jeg vidste det. Otto holdt sit ord«, jublede præsidenten for det græske fodboldforbund, Vassilis Gagatsis. Völler trådte tilbage efter fiaskoen ved EM, hvor tyskerne måtte rejse hjem efter den indledende runde med blot to point i bagagen. Tyskland er vært for VM i fodbold i 2006.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen