Det danske tennis-es Kenneth Carlsen tabte i anden runde af turneringen i Halle Open i Tyskland. Onsdag aften viste den tyske tennis-stjerne sig for stærk for danskeren, da han besejrede Carlsen i tre sæt med 6-7 (3/7), 6-2 og 6-4. Dermed blev det kun til en kneben sejr for Kenneth Carlsen i første runde mod den tyske kvalifikationsspiller Michael Berrer. Carlsen godt fra start Kenneth Carlsen startede ellers godt mod Tommy Haas, der hele sidste år var hårdt plaget af skader, og efter et tæt første sæt var det fuldt fortjent, at danskeren vandt den afgørende tiebreak. Men herefter viste Haas, der i april vandt en ATP-turnering i Houston med en finalesejr over Andy Roddick, at han var en klasse bedre end Carlsen. Og selv om danskeren bed godt fra sig, sikrede Haas sig andet og tredje sæt uden større problemer. Haas mod Novak I kvartfinalen eller tredje runde af turnering møder Haas den snu tjekke Jiri Novak, der er seedet nummer tre i turneringen. Også Arnaud Clement fra Frankrig er klar til kvartfinalen i Halle.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.