AaB skal spille UEFA-Cup i næste sæson efter en Superliga-runde, hvor ikke alt gik op i en højere enhed for nordjyderne. Med FC Københavns danmarksmesterskab sikrede AaB sig dog en plads UEFA-Cup'en. Og så betød det mindre, at nordjyderne hjemme på Aalborg Stadion slog FC Midtjylland med 3 - 1 på tre flotte mål af David Nielsen. Dermed var det ikke alt, der flaskede alt sig for AaB i sæsonens sidste Superligakamp, da OB med sejr over Herfølge sikrede sig fjerdepladsen og adgang til den nordiske turnering Royal League. En femteplads i Superligaen og adgang til UEFA Cuppen var ikke helt nok for AaB-træner Erik Hamrén. »Jeg håbede, at vi også ville komme i Royal League. Jeg vil have så meget som muligt, og jeg synes, at vi har fortjent at komme i Royal League, sådan som vi har spillet i foråret«, sagde Erik Hamrén.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























