Til et olympisk seminar omkring sikkerheden ved det kommende OL er Danmark blandt andet repræsenteret ved Hans Jørgen Bonnechsen, der er den operative leder af Politiets Efterretningstjeneste under legene i Athen. 'Sikkerheden er i orden' Og han er ikke i tvivl om, at grækerne kan løfte den enorme sikkerhedsopgave, der ligger foran dem. »Man har opgraderet alle midler og ressourcer ekstremt i forhold til tidligere OL, så jeg er helt rolig, hvad sikkerheden angår«, forklarer Hans Jørgen Bonnechsen til Ritzau. »Vi er hernede for at lytte til de græske planer, og de er virkeligt gennemarbejdede og tilbundsgående. Der bliver tale om det største sikkerheds-setup nogensinde både til vands, til lands og i luften«, siger Bonnechsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Debatindlæg af Lærke Malmbak