AGF's for sene ansøgning om en klublicens og adgang til Superligaen i næste sæson bliver tidligst afgjort på mandag af DBU. Fredag modtog DBU omsider AGF's indsendte ansøgning knap en uge efter, at den oprindelige dispensation løb ud. AGF meddelte dog allerede onsdag aften via fondsbørsen, at licensen er hjemme med optagelsen af et lån på 14,1 millioner kroner. Formelt skal DBU's Licenssystem godkende papirerne fra AGF, og derefter følger en sag i DBU's disciplinærudvalg, der skal vurdere, om AGF's opførsel skal have konsekvenser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak