AaB fik den bedst tænkelige generalprøve på torsdagens landspokalfinale mod FC København, da Herfølge blev sendt hjem 7-2 efter en rigtig flot fodboldopvisning. Det er mange år siden, at et gæstende hold har løbet så meget forgæves, som Herfølge gjorde på Aalborg Stadion. Med OB's 1-1 mod FC Nordsjælland er begge klubber på 53 point. AaB er derved tilbage i kampen om en plads i den ny Royal League. David Nielsen måtte ud Midt i glæden over den flotte sejr var der bekymrede miner i AaB-lejren. Midt i anden halvleg måtte David Nielsen gå ud med en ankelskade, der gør ham tvivlsom til pokalfinalen. »Jeg vred over på ankelen. Da der var gået et par minutter, kunne jeg ikke stå på benene længere, for det gjorde møgondt. Jeg frygter virkelig, jeg ikke kommer med i pokalfinalen. I løbet af i dag eller i morgen ved jeg, hvor alvorligt det er«, sagde David Nielsen efter kampen Havde AaB vundet 9-2 eller 10-2, kunne ingen have sagt noget til det. Hjemmeholdet var klasser over Herfølge, der lignede 11 slagne mænd, som havde afsluttet sæsonen. Og det selv om Herfølge fortsat er i nedrykningsfare. »Alle, der kender mig, ved, jeg hader at tabe, selv i ludo til mine børn. Efter sejren over Esbjerg troede spillerne nok, at de var bedre, end de virkelig er. Kampen blev afgjort allerede efter de to første AaB-mål. Det første er efter hjørnespark, hvor der er målspark til os. Ved det andet AaB-mål bliver bolden klart taget med hånden«, sagde Michael Schjønberg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce