Mette Jacobsen viste ved dagens indledende runder ved EM i svømning i Madrid, Spanien, at formen er i orden til at opnå OL-kvalifikation. Den danske svømmeveteran om i sit heat i 100-meter butterfly ind på en tredjeplads i tiden 59,83 sekunder. En tid, der var kun 16/100 fra OL-kravet på distancen, og som gav Esbjerg-svømmeren en plads i semifinalen senere i dag. Solskinnet i morges gjorde Mette Jacobsen godt, og hun havde ikke problemer med den astma, der ellers har plaget hende de seneste dage på grund af det våde vejr i den spanske hovedstad. »Jeg har kun lidt efterveer, men ikke noget særligt«, siger Mette Jacobsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce