Real Madrid har ikke vundet i La Coruña i 13 år, og den forbandelse blev ikke brudt lørdag aften. Hjemmeholdet vandt 2-0 og tilføjede de forsvarende mestre det tredje nederlag i de seneste fire kampe i den bedste spanske fodboldrække. To gule kort til Zidane Nederlaget betyder, at holdet fra hovedstaden ikke formåede at lægge pres på førerholdet Valencia, der søndag med en sejr over Betis kan øge forspringet til Real Madrid til fire point. Der resterer tre spillerunder i Spanien. La Coruña bragte sig i front midt i første halvleg ved Diego Tristan. Kort efter fik Real Madrid Zinedine Zidane udvist efter to gule kort. I anden halvleg øgede Joan Capdevila stillingen til 2-0 på et hårdt langskud.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen