Den danske landsholdsprofil Thomas Gravesen kan se frem til en længere skadespause. Men EM-slutrunden i Portugal er næppe i fare. En længere skadespause Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra Evertons manager David Moyes, som lørdag måtte udskifte danskeren i sæsonens fjerdesidste Premier League-kamp. »Thomas Gravesen har pådraget sig en ledbåndsskade, som formentlig holder ham ude i resten af sæsonen. Det er ikke seriøst nok til at give problemer med EM. Det bliver tæt, og han kan muligvis nå de sidste kamp i sæsonen. Men skaden holder ham helt sikkert ude i et par uger«, siger David Moyes til Evertons hjemmeside mandag. Morten Olsen er positiv Selv om det danske landshold derfor må undvære midtbanedynamoen til onsdagens vigtige EM-testopgør i Parken mod Skotland, så har Morten Olsen valgt at se positivt på mandagens meldinger fra England. »Det er selvfølgelig en trist besked for Everton, men det er tilsvarende glædeligt for os, at vi efter alt sandsynlighed kan få Thomas med allerede fra træningslejrens start i slutningen af maj måned«, siger landstræner Morten Olsen. Thomas Gravesen får senere mandag resultatet af den skanning, der gerne skal bekræfte, at ledbåndet i knæet ikke er revet over.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder. »Sov godt«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder. »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























