En skotsk scoring i sidste minut betød, at det danske U/20 landshold måtte nøjes med 2-2 i venskabskampen på Helsingør Stadion. Dagens bedste rød-hvide indslag var 20-årige Michael Krohn-Dehli, der scorede begge mål for Danmark og var tæt på et hattrick. Undlod af spille defensivt Men resultatet passede ikke just Michael Krohn-Dehli. »Vi var overlegne i forhold til Skotland, men vi spillede ikke professionelt nok, da vi var foran i slutningen af kampen. Vi skulle have været mere defensive. I stedet spillede vi, som vi plejer«, siger Michael Krohn-Dehli. Han spiller til hverdag i den hollandske storklub Ajax Amsterdam, men har endnu sin debut på førsteholdet til gode. Landstræner Flemming Serritslev fremhæver Michael Krohn-Dehli og Thomas Kahlenberg fra Brøndby som kampens bedste danskere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce