Den svenske skidronning Anja Pärson har vundet den samlede World Cup. Det står klart, efter at hun har sikret sig sjettepladsen ved slalomkonkurrencen i Sestriere i Italien. Den 22-årige svensker tager dermed titlen fra kroaten Janica Kostelic, som har siddet udenfor hele sæsonen med en skade. Hermann Maier vandt efter snefald Hos herrerne har Hermann Maier vundet World Cuppen. Duellen mellem de østrigere Stephan Eberharter og Hermann Maier blev afgjort med en aflysning. Arrangørerne valgte på grund af snefald og tåge at aflyse lørdagens andet gennemløb i storslalomkonkurrencen i Sestriere, og Hermann Maier - den nu firedobbelte vinder af World Cuppen - kan ikke længere hentes i den samlede kamp om sejren. Pärson har vundet ti gange i denne sæson Anja Pärson, der har været ganske suveræn i slalom og storslalom i indeværende sæson, var allerede sikker på sin triumf, inden de sidste 11 løbere kastede sig ned af pisten lørdag. Svenskeren har vundet ti konkurrencer i dette års World Cup, seks i slalom og fire i storslalom, og hun kan ikke længere hentes på pointtavlen. Lørdagens konkurrence blev vundet af østrigeren Marlies Schild.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce