Jagten på DM-medaljerne i ishockey er hård og intens. Esbjerg og AaB udlignede begge de samlede opgør til 1-1 søndag, og beviste dermed, at semifinalerne kan blive lige så tætte som kvartfinalerne. AaB's sejr på 6-3 over Herning blev til i kraft af 4-0 i tredje periode. Mens Herning i powerplay pressede for en udligning til 4-4, slog landsholdsspilleren Michael Smidt til med en fornem scoring, hvor han fik pucken fra Martin Rejthar og derefter driblede rundt med herningenserne, inden han hårdt sendte pucken ind bag Herning-målmand Jiri Podesva. Samme Smidt demonstrerede overblik, da han i endnu en undertalssituation scorede til 6-3 ved at sende pucken fra egen zone i en bue over Herning-spillerne, så den stille og roligt kunne glide ind i det tomme Herning-mål kort før tid. Herning havde vundet den første kamp hjemme i Herning med 9-3. I Odense var det Esbjerg, der fik revanche for nederlaget på 1-2 til Odense i torsdags. Jyderne vandt denne gang 4-2 og udlignede til 1-1 i det samlede opgør. Canadiske Tim Regan scorede to gange for jyderne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce