Thomas Damgaard er fortsat ubesejret som professionel bokser. Så kort kan den danske prof-bokser fra Mørkøv sammenfatte de positive indtryk efter kampen mod Christopher Henry fra Barbados ved Team Palles professionelle boksestævne i Europahallen i Aalborg Kongres & Kultur Center. Stilen kostede næsten sejren Men de var desværre de negative indtryk, der løb med langt størstedelen af opmærksomheden. Kampen blev stoppet efter seks omgange, da cutman Paddy Byrne opgav at lappe en ordentlig flænge over Damgaards ene øje sammen, og da viste dommersedlerne et lille plus til danskeren, der blev tilkendt sejren. Men Damgaards kompromisløse boksestil var igen ved at koste overordentligt dyrt. Stående tælling Som ved det seneste stævne koldstartede Damgaard og måtte med en stærktblødende flænge tage stående tælling i første omgang efter et ordentligt drøn fra knockoutsluggeren Henrys venstre handske. Og danskeren var sminket med større og mindre skader i hele ansigtet efter kampen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce