Det danske håndbolddommerpar Jan Boye og Bjarne-Munk Jensen fik tirsdag overbragt den glædelige nyhed, at de er udtaget til OL i Athen til august. Jan Boye lægger ikke skjul på, at parret går efter en finale, da de efter 13 år i gamet er i gang med deres sidste sæson internationalt. »OL er det største både for idrætsudøvere og for dommere, så vi er utrolig glade for, at vi er med. Men vi dømte herrernes bronzekamp mellem Spanien og Jugoslavien ved OL i Sydney, så der er ingen tvivl om, at drømmen er en OL-finale. Det lægger vi ikke skjul på«, siger Jan Boye, som sammen med sin makker høstede stor anerkendelse, da de dømte VM-finalen mellem Kroatien og Tyskland sidste år. Der var en smule usikkerhed hos det danske par forud for udtagelsen, da antallet af dommerpar er blevet reduceret fra 15 til 13 i forhold til OL i 2000, og hvert kontinent plus værtsnationen har krav på at få et par udtaget.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Iøjnefaldende detalje ved Ruslands angreb: Hvad skete der med megadyre missil nr. 2?
-
Kronprins Haakon: Mette-Marit er alvorligt syg
-
Trump har indledt ugen på den noget nær dårligste måde
-
17 gode elbiler til under 150.000 kroner: Den har fået et skidt ry, men den er stadig en af de allerbedste elbiler nogensinde. Punktum
-
Vingegaard fik ønsket om at vinde i lyserødt opfyldt efter suveræn solokørsel
-
Det begyndte som en effektiv kommunikationsstrategi, men LA’s succes har en pris
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Andreas Steffensen
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Debatindlæg af Kirsten Gunvor Løth og og Martin Kragballe Rasmussen
Kronik af Anja Svejgaard Pors, Irina Papazu og Morten Hjelholt




























