En knæskade har udsat Michael Rasmussens sæsondebut. Danmarks bedste cykelrytter på verdensranglisten skulle have indledt sin cykelsæson søndag med det spanske etapeløb Ruta del Sol, men det bliver der ikke noget af alligevel. For første gang i karrieren forhindrer en skade ham i at køre cykelløb. En forkert kørestilling på en lang træningstur har givet betændelse i venstre knæ, så nu må han nøjes med laserbehandlinger på knæet to gange dagligt. Nr. 49 på verdensranglisten »Det skete for 10 dage siden, og lige siden har hver dag været skiftende for mig. Nogle dage har jeg kunnet køre 150 kilometer, andre dage må jeg køre hjem efter en time. Siden vores træningslejr er det i hvert fald ikke gået frem for mig. I bedste fald er det status quo«, fortæller Rabobank-rytteren, der indleder cykelsæsonen som nummer 49 i verden. Han håber nu på at indlede sin cykelsæson i næste uge. I bedste fald i det italienske endagesløb Trofeo Laigueglia på tirsdag, men ellers formentlig i det spanske Trofeo Luis Puig næste søndag. Michael Rasmussen er en af de foreløbig tre danske landevejsryttere, der er kvalificeret til OL i Athen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























