FCK Håndbolds største profil Mette Vestergaard kræver markant forstærkning til næste sæson, hvis hun skal nå at få opfyldt sine ambitioner om at vinde DM-guld og spille Champions League, inden karrieren slutter. Frygter at det går for langsomt Men anføreren synes, at tingene går lidt trægt i FCK, og hun er bange for, at hun ikke når nogen af delene. »Vi mangler et par store stjerner og skal forstærkes med et par profiler, men jeg kan da godt være lidt bekymret for, hvem der snart er tilbage. De store klubber har allerede snuppet mange af de store stjerner, så jeg kan have min tvivl«, siger 28-årige Mette Vestergaard, der regner med at indstille karrieren efter næste sæson, når hendes nuværende kontrakt med FCK udløber. »Det bliver nok ikke i min tid, at FCK skal spille om DM-guld og Champions League, for jeg holder ikke i fem år mere. Jeg troede allerede, vi skulle blande os i slutspillet i år - men det løb er vist kørt«, siger Mette Vestergaard. Don Ø tror stadig på det Bestyrelsesformand i FCK, Flemming Østergaard, er dog af en anden mening. Han er tilfreds med den nuværende femteplads i ligaen og melder klart ud, at det gælder kampen om medaljer i næste sæson. »Vi ligger i den bedste halvdel her efter halvanden sæson med håndbold. Nu er det tid til næste step, og vi skal til at være med, hvor det sner. Der er nogle hårde konkurrenter, men vi skal med i slutspillet«, siger Flemming Østergaard.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























