I European Tour-turneringen Johnnie Walker Classic er den golfspilleren Thomas Bjørn alene i spidsen efter dagens første runde, selv om det er første gang i år, at han spiller turneringsgolf. Sidste år afsluttede han med sejren i den store japanske turnering Dunlop Phoenix og fulgte i snigpremieren på 2004-sæsonen, Hong Kong Open, op med en flot tredjeplads. Og den solide stabilitet ser altså ud til at fortsætte. En bogey fra banerekorden På samtlige 18 huller på Alpine Golf & Sports Club i Bangkok angreb Bjørn ufortrødent, og det resulterede i en eagle og hele syv birdies. Kun en enkelt bogey på torsdagens 12. hul forhindrede danskeren i at tangere banerekorden på 63 slag. Dermed har danskeren et slag ned til den nærmeste forfølger den engelske veteran Nick Faldo. Anders Hansen nr. syv Formstærke Anders Hansen ville dog ikke lade Thomas Bjørn alene om at vise de danske farver i front af feltet. Og med en runde i 67 er han blot tre slag efter Bjørn på en delt syvendeplads. Yderligere et slag efter følger sæsondebuterende Søren Kjeldsen på 12.-pladsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Fostre får lov at gå til, selv om de kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for ikke kunne holde på vores barn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























