Fodboldklubben Brøndbys direktør, Per Bjerregaard, kan se frem til en bøde, efter han mandag aften kommenterede konflikten mellem Spillerforeningen og Divisionsforeningen. Per Bjerregaard kom med en slet skjult opfordring til, at Brøndby-spillerne blot kunne melde sig ud af Spillerforeningen, hvis de vil undgå konflikten med klubberne og dermed være sikre på at spille de kommende UEFA Cup-kampe mod Barcelona. Dum og dyr opfordring Den udmelding er ifølge arbejdsmarkedsforsker Jesper Due fra Københavns Universitet en organisationsfjendtlig handling og tilmed ulovlig. Per Bjerregaard kan derfor se frem til at skulle betale en bod, og de penge falder i hænderne på modparten - Spillerforeningen. Per Bjerregaard betaler sikkert gerne den bøde, hvis det betyder, at hans spillere følger opfordringen. Men det er ikke muligt. Brøndby-spillerne eller alle andre spillere kan ikke melde sig ud af Spillerforeningen, mens der er varslet et lockout.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema




























