Den franske fodboldelegantier Thierry Henry bar lørdag på Highbury sine holdkammerater frem til sejr i Premier League, da han med aktier i de to første scoringer satte fart i Arsenals 4-1-sejr over Middlesbrough. Det fortsat ubesejrede Arsenal-mandskab lagde med sejren pres på rivalerne fra Manchester United, der som Chelsea først spiller søndag. Arsenal og Manchester United har i toppen af tabellen 49 point, mens Chelsea halter efter med 42 point. Claus Jensen ikke på banen Charlton, uden Claus Jensen kom på banen, holder fjerdepladsen efter 2-0 over Wolverhampton. Aston Villas målmand Thomas Sørensen kunne ikke holde sine netmasker rene i udekamp mod Liverpool, hvor Mark Delaney med et selvmål blev en bitter matchvinder i Liverpools 1-0-sejr på Anfield. Liverpool er på femtepladsen, mens Aston Villa efter en stærk julemåned holder en plads i midten af tabellen. I kampen om overlevelse i bunden besejrede danskerklubben Bolton Wanderers Blackburn med 4-3. Henrik "Tømrer" Pedersen så på fra bænken til det 86. minut, mens Per Frandsen blev skiftet ud med skade efter en halv time. Bolton er syv point over nedrykningsstregen midt i tabellen, mens Blackburn nærmer sig bunden. Den skadede landsholdsprofil Thomas Gravesen måtte igen følge holdkammeraterne fra en plads på tribunen, da Everton i London tabte 1-2 til Fulham.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























