Den danske landsholdsspiller Joachim Boldsen ser med glæde frem til december måneds ottendedelsfinaler i Champions League. Mandagens lodtrækning i Wien manede sig nemlig således, at hans tyske klub Flensburg-Handewitt tørner ind i danske Kolding IF i de første knald- eller faldkampe i turneringen. »Det er fantastisk. For det første skal vi ikke rejse ret langt, og for det andet er Kolding et hold, vi bør kunne slå over to kampe. Vi kunne være stødt ind i nogle forfærdelige modstandere, så det kunne ikke være meget bedre«, siger en munter Joachim Boldsen. Stærkere tysk liga Det tyske mandskab, der ud over Boldsen råder over danskerne Lars Christiansen, Søren Stryger og Lars Krogh Jeppesen, ligger lige nu på førstepladsen i Bundesligaen. »Forskellen ligger i det fysiske. Vi er vant til at blive presset fysisk i hver eneste runde, og det er Kolding ikke«, siger Joachim Boldsen. Kolding IF's landsholdsfløj Christian Hjermind, som har en fortid i den tyske storklub, erkender da også, at Kolding får det svært. »Det var nok ikke den bedste modstander for os. Der bliver et rimeligt stort pres på os dernede, og vi skal sikre os et godt udgangspunkt. Men jeg tror, det bliver to lige opgør. De er favoritter, og vi skal være skarpe i to kampe for at gå videre«, siger Christian Hjermind, der ser frem til at stå overfor sine mange landsholdskolleger i Flensburg-Handewitt. »Det bliver da lidt specielt at skulle står overfor landsholdskolleger på så mange pladser. Inden kampen vil man nok lige blive nødt til at lægge de gode venskaber på hylden«, siger Christian Hjermind. Svær modstander til Skjern Også for Skjern var det en af de vanskeligere modstandere, som kom op af hatten, da holdet trak keeper Sune Agerschous tidligere klub Magdeburg. »De er selvfølgelig storfavoritter. Magdeburg har et klassehold, som er blandt top tre i Tyskland. Vores chance er, at de undervurderer os, mens vi spiller op til vores bedste, lyder det fra Sune Agerschou.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























