Brøndby tabte i Schalke

Andreas Jakobsson bragte Brøndby foran i første halvleg.- Foto: AP
Andreas Jakobsson bragte Brøndby foran i første halvleg.- Foto: AP
Lyt til artiklen

Schalke 04 besejrede Brøndby 2-1 i Tyskland i det første opgør i anden runde af UEFA Cuppen. Andreas Jakobsson bragte Brøndby foran i første halvleg, mens Mike Hanke med to mål sikrede tyskerne sejren. Tyskerne vendte foran 50.538 tilskuere på Arena AufSchalke en dansk føring til 2-1-sejr, og de kongeblå står nu med de bedste kort før returkampen om tre uger på Brøndby Stadion. Stadig håb for Brøndby Der er dog stadig rigelig med håb for Michael Laudrup og kompagni før den sidste akt i anden runde. Tyskerne var generelt både forudsigelige og helt uden inspiration især inden pausen. Forskellen var Ebbe Sands angrebsmakker Mike Hanke, der scorede to gange, samt to effektive tyske indskiftninger i anden halvleg. Øredøvende danskere Danskerne, hvis medrejsende fanskare i lange perioder med et larmende engagement nemt overdøvede hele den samlede tyske fanhær, spillede klogt afventende, men det var ikke uden skønhedspletter. Specielt de fire forsvarsspillere løb enkelte gange rundt som rådvilde. Tyskerne, der var uden skadede Christian Poulsen, fandt frem til de første og største chancer i første halvleg, men Brøndby stjal ikke helt ufortjent åbningsmålet efter 35 minutter. Mike Hanke i sprudlende gear Desværre for Brøndby begyndte Schalke-spillerne endelig at påtage sig favoritrollen i anden halvleg. Til hjemmeholdets held er den 20-årige angrebsmakker Mike Hanke i et andet og mere sprudlende gear i øjeblikket. Tyskeren var nærgående allerede før pausen, og efter en times spil leverede han udligningen. Og målet til 2-1 stod han også for. Nu venter om tre uger returkampen, hvor de danske vicemestre foran et formentligt udsolgt Brøndby Stadion blot skal levere en smal 1-0-sejr for at kunne overvintre med udsigt til UEFA Cuppens tredje runde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her