Det kinesiske par, der i septembers Denmark Open med vilje tabte til landsmænd i herredouble, står til at blive straffet af det internationale badmintonforbund (IBF). »Jeg kan bekræfte, at turneringens overdommer, Keith Hawthorne, har afleveret en rapport om episoden, hvor bestemte spillere er under mistanke for ikke at have ydet deres bedste«, oplyser IBF's informationschef, Lindsey Bell. Modtog server med underhåndsslag Kampen blev spillet i Denmark Opens anden runde, hvor Cheng Rui og Wang Wei helt uhørt modtog server med underhåndsslag, undlod at angribe og på flere andre måder efterlod det indtryk, at Sang Yang og Zheng Bo skulle have sejren så let som overhovedet muligt - og fik den med 15-4, 15-3. »Vi regner med disciplinærkomiteens afgørelse i den kommende uge«, fortæller Lindsey Bell og slår fast, at den lange behandlingstid er nødvendig for, at de involverede parter får anledning til at kommentere det usædvanlige kampforløb. Slap med advarsel Hvad sanktionen i givet fald bliver, er endnu uklart. Ved VM tabte den kinesiske damedouble Yang Wei og Zhang Jiewen også kvartfinalen mod Gao Ling og Huang Sui med vilje, men slap med en officiel reprimande. Siden har Yang Wei og Zhang Jiewen overtaget verdensherredømmet. Verdensranglistens førende efterlod da heller ingen tvivl om udfaldet, da de slog landsmændene Zhang Dan og Zhang Yawen 15-6, 15-2 og på den måde spillede sig til semifinalerne i Hongkongs grandprixturnering, hvor Danmark i dag er repræsenteret i to rækker. Jens Eriksen og Martin Lundgaard tog den ene plads, der var givet på forhånd med danskeropgør mod Carsten Mogensen og Jim Laugesen i kvartfinalen. Favoritterne vandt klart i to sæt og møder nu malaysierne Choong Tan Fook og Lee Wan Wah, der nærmest sensationelt slog koreanerne Ha Tae Kwon og Kim Dong Moon 17-14 i tredje sæt. I den anden turneringshalvdel var der store øretæver til verdensmestrene Lars Paaske og Jonas Rasmussen. Sidstnævnte skal alligevel i kamp i dag, for sammen med Rikke Olsen er han klar til semifinale mod normalt usårlige Kim Dong Moon og Ra Kyung Min. I herresingle var Anders Boesen sidste dansker 'i live'. Han gav sig vanen tro fuldt ud og var yderst tæt på at sende verdensmester Xia Xuanze ud af turneringen. Efter at have vundet første sæt 15-3 tabte den danske slider imidlertid de to efterfølgende 13-15.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
»Han er virkelig intelligent og en meget snu politisk aktør«, og han kan blive et kæmpe problem for Trump
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview