De mange tilrejsende Glasgow Rangers-fans til gårsdagens kamp mod FC København i Parken fik en kedelig afsked med den danske hovedstad. FC Københavns nederlag på 1-2 - og farvel til den attraktive og økonomisk indbringende Champions League - var for meget for en mindre håndfuld FCK-tilhængere, der smed sten og flasker efter de skotske fans. En kvindelig FCK-fan blev tilfældig offer for en flyvende flaske, der ramte hende i hovedet. En ambulance kørte kvinden til hospitalet. Politi anholdt tre Civilbetjente slog hurtigt til og pågreb tre af voldsmændene. Udover episoden efter kampen forløb aftenen roligt trods de mange skuffede miner i FCK-lejren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce