Brøndby slipper for FC Københavns nye brasilianske angrebsstjerne Álvaro Santos, når de to hold mødes på lørdag i sæsonens første klassiske opgør. Det er meldingen fra FC Københavns lejr efter dagens træning. Behøver mere træning »Santos bliver ikke aktuel til Brøndby-kampen. Han begyndte træningen i dag, men han skal bruge meget mere træning, før han kan komme i kamp«, siger Hans Backe til Ritzau. Efter opgøret mod Rangers FC var håbet ellers, at brasilianeren ville blive klar til en plads på bænken, men fansene må vente tålmodigt på at se, om Álvaro Santos lever op til forventningerne. Peter Nielsens rygproblemer og Jörgen Petterssons form bliver vurderet de kommende dage.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Randers sejrer og skaber luft til stregen trods rødt kort
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























