Jon Dahl er på vej tilbage efter sin skulderskade. Jon Dahl fik søndag 17 minutter på banen for sin klub AC Milan på San Siro Stadion i Milano, hvor Juventus vandt 2-0 i kampen om Luigi Berlusconi-trofæet, en slags årlig prestige-træningskamp. Danskeren afløste den italienske landsholdsspiller Fillipo Inzaghi og synes klar til onsdagens venskabslandskamp mod Finland i Parken. Laursen er ikke førstereserve Derimod var der ingen spilletid til Martin Laursen, der trods en skade hos Milans anfører Paolo Maldini måtte tage plads på bænken. Martin Laursen har længe kæmpet for at blive førstereserve til Alessandro Nesta og Paolo Maldini i AC Milans midtersforsvar. Men den plads tilfaldt i første omgang brasilianeren Roque Junior. Alessandro Del Piero og Mauro Camoranesi scorede kampens mål og sikrede dermed Juventus trænings-trofæet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen