Seks debutanter var med i den trup, som sportschef Mikael Lundström i dag udtog til turneringen Euro Ice Hockey Challenge, der spilles i Holland den første uge i september. Spillerne i den svenske eliteserie får lov at koncentrere sig om opstartsfasen med deres respektive klubber, forklarer han, der dermed får mulighed for at teste nogle interessante talenter. Se så mange an som muligt Danmark møder Norge, Kroatien og de hollandske værter i turneringen, som Lundström primært bruger til at se så mange spillere som muligt an. På målmandsposten får Frederikshavns Johan Westermark debut sammen med Herlevs Jesper Møllegaard, Phillip Hersby fra Rungsted, Mads Christensen fra Frederikshavn, Marco Petterson fra Odense og Jesper Albæk fra Herning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce