En frisk sommervind har lørdag for første gang under European Tour-turneringen Nordic Open sat et mindre præg på banens sværhedsgrad. Brisen over Simon's Golf Club i Nordsjælland var et problem for de danske golfspillere Steen Tinning og Søren Kjeldsen, der begge startede lørdagens finalerunde i de tidlige morgentimer. Steen Tinning er samlet fem slag under par efter en runde i et slag under par. 'Ikke så dårligt - på en dårlig dag' Søren Kjeldsen var tre slag under par på dagen og er nu inden sidste runde i morgen syv slag under par. »Egentlig er det vel ikke så dårligt med en runde i 69 slag på en skidt dag«, sagde Søren Kjeldsen, hvis største lyspunkt på runden var en eagle på 12. hul.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce