Morten Olsen overlader aldrig noget til tilfældigheder, og nu planlægger den danske landstræner en ekstraordinært lang træningslejr for EM-truppen i fodbold op til hjemmekampen i Parken mod Rumænien onsdag 10. september i kvalifikationspuljen. Her er Danmark nummer ét med 13 point for seks kampe, Norge er nummer to med 11 og Rumænien på tredjepladsen med 10 point for samme kampantal. Så tæt på målet, en plads i slutrunden i EM 2004 i Portugal - et mål, som i heldigste fald faktisk kan blive nået med 3 point mod rumænerne - må det ikke gå galt, og derfor vil Morten Olsen have optimale forberedelsesbetingelser. Det kan han få ved at hente spillerne hjem til Vedbæk straks efter turneringskampene rundt omkring i Europa og i Superligaen den sidste weekend i august. Og det er, hvad han vil gøre. Håb om velvilje Egentlig har DBU først krav på at få spillerne til rådighed fem dage før kampen mod rumænerne, men Morten Olsen forventer samarbejdsvilje fra spillernes klubber og henviser til, at der ikke spilles klubkampe nogen steder (heller ikke i Danmark) 6.-7.september, hvor det danske EM-hold er oversidder i puljen. »Det er fint for mig med en lang træningslejr. For mig er det altid en glæde at komme hjem og møde landsholdskammeraterne, og vi har jo før bevist, at vi laver gode resultater, når vi har været længe sammen og trænet godt og koncentreret«, siger midtbanespilleren Thomas Gravesen fra Everton. »Det er vigtigt, at vi er meget sammen på landsholdet, men det er selvfølgelig også vigtigt, vi får lidt forskellig adspredelse og dyrker nogle sociale ting uden for fodboldbanen, og det er Morten god til at tænke på«. Morten Olsen forklarer, at der skal arrangeres en træningskamp i forbindelse med træningslejren. Måske kan der spilles en kamp mod U21-landsholdet? U21-træner Flemming Serritslev vil også samle sine spillere fra 1. september. Christian P. tilbage Morten Olsen, assistenttræner Keld Bordinggaard og Flemming Serritslev følger landsholdskandidaterne tæt nu efter sommerpausen, og Morten Olsen konstaterer, at midtbanespilleren Christian Poulsen så godt ud i Schalke 04's Toto Cup-kamp, som landstræneren så på tv onsdag aften. Christian Poulsen vender givetvis tilbage til EM-truppen til venskabskampen mod Finland onsdag 20. august i Parken. Derimod tvivler Morten Olsen på, at Milan-angriberen Jon Dahl Tomasson, der har været skadet i tre måneder, kan nå at komme i form og op i fulde omdrejninger til den kamp.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























