Fjerdeseedede Anders Boesen levede op til favoritværdigheden og blev tredje dansker igennem til anden runde af herresingle ved VM i badminton, da han slog bulgareren Georgi Petrov 15-5, 15-9. »Egentlig er jeg glad for, at han faktisk kunne spille badminton, for så fik jeg lov til at spille mig ind i hallen«, siger Anders Boesen, der lod sig overrumple en smule af bulgarerens offensiv i begyndelsen af kampen, men reelt aldrig var i fare for at tabe. Boesen fører i indbyrdes opgør Nu venter en gammel kending: hollænderen Dicky Palyama, der tidligere har spillet for Hvidovre i den danske holdturnering, men samtidig også har været med så længe internationalt, at de to har mødtes i hvert fald en halv snes gange med Anders Boesen som førende i indbyrdes opgør. »Men jeg forventer, at det bliver en drabelig dyst - det plejer det at blive«, siger Anders Boesen, der vil gøre opgaven så hård som muligt at løse for sin hollandske modstander. »Det kan få ham til at resignere en smule«, siger den fjerdeseedede dansker. Modstander skadet »Han har favoritværdigheden, så det må være min chance«, siger Dicky Palyama, der til gengæld har en knæskade at slås med, og derfor er alt andet en ideelt forberedt til VM.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























