Det bliver Dansk Håndbold Forbund, der betaler ekstraudgifterne i forbindelse med et brandfarligt gulv brugt ved EM i håndbold for kvinder. Det oplyser DHF's generalsekretær, Lars-Erik Klem »Vi har fået et brev fra Det Europæiske Håndboldforbund om, at de har diskuteret sagen og fastholder os på kontrakten, så vi kommer til at dække alle udgifter selv«, siger Lars-Erik Klem til Ritzau. Udgift på 335.000 Dermed slutter sagen om regningen, som DHF opgiver til 335.000 kroner. Håndboldforbundet vil ikke forfølge sagen yderligere. »Vi accepterer med en smule skuffelse, at sådan er det, tager det til efterretning og gør ikke mere ved det«, siger Lars-Erik Klem. DHF's overskud for europamesterskaberne i Danmark lød før gulvregningen på 4,1 millioner kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce