Frem sikrede sig i eftermiddag oprykning til Superligaen, da kampen mellem FC Fredericia og Randers FC i 1. division endte uafgjort 2-2. Dermed har Frem før de sidste to runder et forspring på syv point ned til netop FC Fredericia, og det kan jyderne ikke hente. Oprykningen og tilbagevenden til den bedste danske række kommer efter tvangsnedrykning og konkurs i 1992, hvor den nuværende træner Ole Mørk også stod i spidsen for klubbens bedste mandskab. Trængsel i bunden Siden er der blevet arbejdet for at vende tilbage som topklub, og det blev forløst i dag uden Frems medvirken. Frem rykker op i landets bedste fodboldrække sammen med Herfølge, der forlængst har sikret sig en billet til Superligaen. I den tunge ende af 1. division er slaget om at undgå nedrykning sammen med HIK stadig et åbent spørgsmål. For de resterende runder kæmper B 1909, Hvidovre, B 93, B 1913 og Brønshøj om at undgå de to øvrige nedrykningspladser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce