Fremtiden er godt på vej til at falde i hak for flere af de danske ishockeyspillere, der sikrede VM-succes i Finland tidligere på måneden. Først og fremmest er landsholdsforward Lasse Degn nu meget tæt på en kontrakt med en tysk ishockeyklub. Under VM-turneringen fortalte Degns agent, Bjarne Madsen, at en tysk klub var meget interesserede i Lasse Degn og hans kædekammerat Nicolas Monberg. Nu er tonerne ændret, så det umiddelbart kun er Degn, der har tyskernes interesse. »Jeg tror, at Lasse skriver under med en tysk klub i denne uge. Faktisk har jeg lige lagt røret efter at have talt med en klub. Der er to klubber inde i billedet, og de taler kun om Lasse Degn«, siger Bjarne Madsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00





























