Fodboldens magtfulde præsident, Sepp Blatter fra Det Internationale Fodboldforbund (FIFA), har ombestemt sig og kommer alligevel til den stort anlagte verdenskonference om doping i København. Det meddelte præsidenten for Det Internationale Antidoping Agentur (WADA), Dick Pound, ved et pressemøde søndag. »Jeg har talt med Sepp Blatter lørdag, og han kommer på tirsdag. Det er mit indtryk, at FIFA vil acceptere vores antidoping-kodeks, men de vil arbejde for undtagelser«, sagde Dick Pound. Sepp Blatters fremmøde er et vigtigt signal for WADA, der de næste tre dage på regeringsplan og blandt verdens sportsorganisationer skal forsøge at blive enige om det kodeks, som skal fungere som en slags grundlov til bekæmpelse af doping med forventet start omkring OL i Athen i 2004.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.