Så skete det, som ugers spekulationer allerede har indikeret, ville ske. Bayer Leverkusens træner Klaus Toppmöller blev søndag efter et krisemøde fyret som træner for klubben. Fyringen kommer, efter at Leverkusen lørdag tabte sit femte Bundesliga-opgør i træk, da holdet tabte 1-2 til Hansa Rostock. Spillerne blev ikke orienteret om Klaus Toppmöllers fyring, og måtte høre beslutningen i medierne. »Vi vil diskutere situationen med spillerne på mandag«, siger Bayer Leverkusens direktør Reiner Calmund. Tæt på nedrykning Leverkusen har ikke vundet i holdets seneste ni ligakampe. Og nederlaget lørdag betød, at Leverkusen kun er ét point fra nedrykningspladsen, som Borussia Mönchengladbach i øjeblikket er på - Borussia har dog spillet to kampe mere end Leverkusen. 51-årige Toppmöller har trods øget pres fra ledelsen nægtet at slippe tøjlerne i klubben, der nu bliver overtaget af Thomas Hörster, som tidligere har trænet et af klubbens ungdomshold. Solgte profiler Leverkusen har op til denne sæson mistet profiler som Michael Ballack samt Ze Roberto og været ramt af mange skader. Det har medført en skidt sæson i forhold til sidste sæsons pragtspil, hvor klubben blev nummer to i Bundesligaen, nåede den tyske pokalfinale samt Champions League-finalen - begge finaler blev dog tabt. Leverkusen er stadig med i denne sæsons Champions League, hvor klubben møder Newcastle på tirsdag.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand