Heldet smilede ikke til Jesper Grønkjær og Chelsea, da der i dag blev trukket lod til kvartfinalerne i FA Cuppen. Chelsea skal møde formstærke Arsenal på udebane. Hold som Watford, Wolverhampton og Sheffield United stod nok højere på ønskelisten, men nu skal der spilles et brag af en kvartfinale i London i weekenden den 8. eller 9. marts. Arsenal slog i denne weekend ingen ringere end Manchester United ud af FA Cuppen efter en flot præstation på Uniteds hjemmebane, Old Trafford. Allan Nielsen og Watford skal møde vinderen af omkampen imellem Fulham og Burnley. I de to øvrige kvartfinaleopgør tager Southampton imod Wolverhampton, og Sheffield United får chancen imod Premier League-klubben Leeds United, der for tiden forsøger at kæmpe sig ud af en resultatmæssig krise.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























