Det danske bordtennis-es Michael Maze ser så store muligheder for at kvalificere sig direkte til OL i Athen 2004, at han nu vælger at ignorere sin læges råd om at holde sig i ro og komme en ubehagelig tåskade til livs. Danskeren bider i stedet smerten i sig og spiller med to betændte tæer ved Pro Tour-finalen i Stockholm, der går i gang på torsdag. Forsvaret af placeringen på verdensranglisten kommer før alt andet. »At spille single ved OL ville være det allerstørste, og det mål overskygger alt andet. Lægen har sagt, at jeg skal holde mig i ro og tage penicillin i 10 dage, men det har jeg ikke tid til endnu. Jeg må holde smerten ud og forhåbentlig tage en pause mellem jul og nytår«, siger Michael Maze, der sad udenfor, da hans tyske klub Borussia Düsseldorf i weekenden spillede Champions League.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.