Nederlag til bundhold og et brændt straffespark var bare et par af de bitre danske ingredienser i lørdagens runde i tyske fodbold, der blev en lang nedtur for de danske spillere i Tyskland. Det eneste positive var Lars Jacobsens spilletid i fire minutter for Hamburger SV i udesejren på 3-2 over Bayer Leverkusen. Bochum og Wolfsburg led smertelige nederlag til bundholdene Arminia Bielefeld og Kaiserslautern på en dag, hvor Michael Ballack med to fuldtræffere for Bayern München sørgede for en hjemmesejr over Hertha Berlin. Sejren på 2-0 betyder, at Bayern München inden de sidste to runder før vinterpausen kan kåres som efterårsmestre. Størst nedtur for Bochum Den danske nedtur var størst for Bochum, hvor Søren Colding og Peter Graulund kunne se dansk-spanieren Thomas Christiansen brænde et straffespark i opgøret mod Arminia Bielefeld, der endte med 0-3. Morten Skoubo fik en lille halv time på banen for Borussia Mönchengladbach i udenederlaget på 1-3 til Hansa Rostock, men den tidligere FC Midtjylland-angriber gjorde ikke den store forskel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























