Selv om den danske sejr over Egypten onsdag aften ved World Cup-turneringen i Sverige kun kom til at lyde på 27-26, var det en ret sikker sejr. Egypten, der blev nummer fire ved det seneste verdensmesterskab, var kun lige med danskerne ved stillingen 0-0, og selv om afrikanerne nærmede sig til sidst, havde det danske hold, ikke mindst takket være en fightende og farlig Joachim Boldsen, overtaget gennem det meste af kampen i Baltiska Hallen i Malmø. Egypterne fandt koden til låsen Peter Nørklit stod godt i målet og det velspillende flade forsvar gav ikke plads til egypterne. Der var ikke spillet mange minutter, før der stod 5-0 til Danmark, men efterhånden som halvlegen skred frem, fandt egypterne koden til den danske forsvarslås og arbejdede sig ind i kampen - ikke mindst gennem godt spil af det håndboldmæssige vidunderbarn Hussein Zaki. Og da de ellers velspillende fløje Lars Christiansen og Christian Hjermind også begyndte at brænde, halede afrikanerne ind. Gik til pausen med føring Men Lasse Boesen, der for første gang i turneringen blev prøvet på sin vante position som venstre back, tilførte spillet mere målfarlighed fra bagkæden, og så kunne Danmark gå til pausen med en føring på 14-11. Føringen holdt sig gennem hele anden halvleg på trods af, at Torben Winther prøvede nogle af de spillere, der befinder sig i yderkanten af truppen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Politikens USA-korrespondent: Trump fik ikke Grønland, han fik bare en aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak