FC Midtjylland står med et udmærket udgangspunkt for at komme videre fra UEFA Cuppens 1. runde, efter at holdet i dag slog kroatiske NK Varteks med 1-0. Blot 1.595 tilskuere var mødt op på Silkeborg Stadion, men de fik ikke meget for pengene i en rodet og uskøn affære før det næstsidste minut, hvor indskiftede Mogens Laursen headede et godt indlæg i mål. I øvrigt på det eneste gode angreb midtjyderne havde hele kampen. Med sejren kan FC Midtjylland spille lidt mere afventende i returkampen i Kroatien om 14 dage.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce