Ronaldo præsenteres i dag på en pressekonference i sin nye klub, Real Madrid. Klubbens fans skal dog ikke forvente at se fodboldfænomenet i aktion lige med det samme. Ronaldo har sat en tidsfrist på tyve dage, før han kan træde ind i den stjernespækkede trup. »Jeg er meget glad for endelig at være i Madrid, og nu er jeg så klar til at begynde at træne for alvor«, siger den brasilianske stjerneangriber. I sin sidste sidste tid i Inter Milano trænede Ronaldo alene og er derfor ikke helt oppe i gear endnu. Florentino Perez, Real Madrids præsident, er dog ikke i tvivl om, at den nyindkøbte angrebsstjerne hurtigt vil slå til. »Jeg tror, vi vil få den bedste Ronaldo nogensinde at se«, siger han. I sæsonen 1996-97 scorede Ronaldo 34 mål i 37 ligakampe for ærkerivalerne FC Barcelona.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























