Den tidligere Brøndby-træner Åge Hareide funderer efter Rosenborgs 3-2-sejr i Brøndby over, hvad der var sket, hvis han havde leveret de samme resultater som dem, Michael Laudrup er begyndt med som træner på Vestegnen. »Jeg var blevet sendt hjem med 'danskerbåden' for længe siden. Jeg er nordmand, og han er dansk. Det er forskellen«, siger Åge Hareide til Nettavisen. Hareide er i dag tilknyttet Rosenborg. Føler ingen skadefryd Han understreger, at han ikke føler skadefryd ved at vende tilbage til Brøndby Stadion som sejrherre. »Nej, hvis Brøndby havde slået Rosenborg, havde det været fortjent, men mine følelser ligger helt klart hos Rosenborg. Jeg kan sætte mig ind i, hvordan Brøndby-spillerne har haft det efter at have misset chance efter chance, men når Rosenborg og Norge spiller, er jeg sørme nordmand«, siger Hareide glad.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nationen betaler nu prisen for Løkkes egoisme
-
Kongerunde nummer to: Presset stiger på Messerschmidt
-
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
-
Venstres Troels Lund Poulsen er ny kongelig undersøger
-
Putins elitestyrker i Kursk var ekstremt brutale mod Ukraine. Men en enkelt mand sørgede for at ramme dem rigtig hårdt
-
Dødsstød fra eksperter: »Der er faktisk risiko for et akut kollaps«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























