21 af de 24 deltagere ved VM i herrehåndbold i Portugal ligger nu klar, efter at Australien i weekenden vandt Oceaniens billet. Kun navnene på tre nationer mangler, før Det Internationale Håndbold Forbund trækker lod den 20. juli. Et af de mulige emner er Grønland, der har muligheden for at skaffe sig adgang til det andet VM i træk. Det sker, hvis holdet under ledelse af den tidligere Koldingspiller Hans Peter Munk-Andersen slutter i top tre af otte deltagende nationer i den panamerikanske kvalifikationsturnering, der begynder på onsdag i Argentinas hovedstad, Buenos Aires. I gruppe med USA, Paraguay, Chile Grønland møder USA, Paraguay og Chile i det indledende gruppespil, hvor holdet skal blive nummer et eller to for at bevare VM-chancen. Den anden gruppe består af Brasilien, Mexico, Argentina og Colombia. Danmark er kvalificeret til VM via sin tredjeplads ved EM i januar i år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.