Farum Boldklub har for anden gang udsat offentliggørelsen af årsregnskabet, der oprindeligt skulle have set offentlighedens lys den 31. maj, og Dansk Boldspil-Union (DBU) har givet klubben forbud mod at skrive kontrakter, skriver B.T. fredag. Regnskabet blev først udskudt til den 26. juni, men torsdag aften besluttede klubbens bestyrelse at udsætte generalforsamlingen og offentliggørelsen af regnskabet til den 15. august. Må spille uden kontrakter i tre runder I DBU giver det manglende stormombruste regnskab naturligvis utryghed og tanker om konkursforliste Lyngby, men der er, ifølge DBU's sekretær Peter Ebbesen, ikke andre sanktionsmuligheder end kontraktforbud. Det betyder, at Farum Boldklub må debutere i Superligaen og spille de første tre runder uden mulighed for at skrive kontrakter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen