Finland og værtsnationen Sverige er klar til semifinalerne under A-VM i ishockey. Finland slog USA med cifrene 3-1. Dermed står den ene semifinale mellem Finland og Rusland, der vandt sin kvartfinale mod de forsvarende verdensmestre fra Tjekkiet 3-1. Den anden semifinale står mellem Sverige og Slovakiet, efter at svenskerne slog Tyskland ud i kvartfinalen med hele 6-2, mens Slovakiet sendte de olympiske guldvindere fra Canada hjem med et nederlag på 2-3. Dermed er de to stærke ishockeynationer, USA og Canada, overraskende ude af A-VM. Svenskerne havde nogle problemer i begyndelsen af kampen mod tyskerne og tabte 1. periode med 1-2. Men i de to sidste perioder tog de svenske favoritter fat og spillede tyskerne ud af banen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























