Danmarks ishockeylandshold ramler ind i OL-sølvvinderen USA ved næste års VM i Finland. Efter seedningerne står det klart, at Danmark næste år kommer i pulje med dette års VM-sølvvindere, som først findes i finalen på lørdag, samt USA og Schweiz. Danmark seedet 15 ud af 16 Danmark seedes som nummer 15 af de 16 hold ved VM og møder nummer 10 (Schweiz), nummer syv (USA) og sølvvinderne, som meget vel kan tænkes at blive Sverige eller næste års VM-værter fra Finland. Torsdag spiller svenskerne nemlig semifinale mod Slovakiet, mens Finland møder Rusland. »Som de spillede i kvartfinalen, er det nok ganske sandsynligt, at finalen på lørdag kommer til at stå mellem Sverige og Finland. Jeg håber, det bliver en af dem. Det kunne være sjovt at møde Finland på deres hjemmebane, men jeg vil også gerne møde Sverige«, siger landstræner Mikael Lundström til Ritzau. VM spilles i april og maj 2003 Dansk ishockey er sikret deltagelse ved A-VM, fordi holdet vandt B-VM i Ungarn i april og rykkede op. Næste års VM-turnering spilles i Helsingfors, Tammerfors og Åbo i Finland i april og maj 2003.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce