Det spanske fodboldlandshold gjorde det igen. Historisk set har Danmark aldrig haft det godt med Spanien i fodboldslutrunder, og det fortsatte lørdag eftermiddag i Lyngby I kvartfinalen ved U17-EM på Lyngby Stadion mod Spanien røg Danmark ud efter straffesparkskonkurrence. Og det var den danske anfører, Niki Zimling, der brændte det sidste spark og sendte Spanien i semifinalen med en samlet sejr på 6-5. Den ordinære spilletid endte 2-2, hvor de danske boldtalenter i et sandt arbejdsraseri fik kæmpet sig tilbage efter at have været bagud 0-2 mod de spanske storfavoritter. KB-spillerne William Kvist Jørgensen og Jeppe Brandrup stod for de danske fuldtræffere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce