Med en 4-0 sejr er Juventus tilbage i kampen om det italienske mesterskab, da de to tophold i Serie A, Inter og Roma, samtidig overraskende tabte til hold i den tunge halvdel af tabellen. Juventus overtager således andenpladsen fra Roma på en bedre målscore, og med fire kampe igen har den traditionsrige klub nu kun tre point op til Inter på førstepladsen. AC Milan med landsholdsspilleren Martin Laursen på holdet og Thomas Helveg på bænken, spillede 1-1 ude mod Chievo. Dermed missede danskerklubben muligheden for at overtage den vigtige fjerdeplads, der giver adgang til Champions League fra Bologna, der i går måtte nøjes med 1-1 med Torino. I bunden er kriseramte Fiorentina så godt som sikre på nedrykning efter at holdet tabte 3-0 til Piacenza og nu har 12 point op til den rigtige side af stregen med blot fire kampe igen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.