1. divisionsklubben Brabrand IF, der netop har sikret sig oprykning til kvindernes Håndboldliga, er officielt gået i betalingsstandsning som følge af klubbens anstrengte økonomi. Klubben oplyser i en pressemeddelelse, at den nu vil forsøge at finde penge til at gennemføre en frivillig akkord med de kreditorer, der har penge til gode i håndboldklubben. En af kreditorerne er Told & Skat, der har forlangt, at klubben træder i betalingsstandsning. Spillere går ned i løn Hovedparten af spillerne i klubben har accepteret en væsentlig lønnedgang i forsøget på at redde klubben fra konkurs. På grund af Brabrand IF's dårlige økonomi samt erkendelsen af, at det sportslige niveau ikke rækker til Håndboldligaen, har klubben ansøgt Dansk Håndbold Forbund (DHF) om at forblive i 1. division. DHF har endnu ikke drøftet det konkrete ønske.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Er det en joke?
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























