Den danske svømmer Jacob Carstensen fra West Swim Esbjerg blev lørdag kåret til Årets Svømmer 2001 efter en afstemning i Dansk Svømmetræner Sammenslutning. I begrundelsen for kåringen er der blandt andet lagt vægt på Carstensens indsats ved europamesterskaberne på kortbane, hvor han med tiden 4.08,58 i 400 m individuel medley satte dansk rekord og sikrede Danmark en bronzemedalje. »Jacob er en stor foregangsmand i dansk svømning ved både gennem sine sportslige præstationer og sit venlige og imødekommende væsen, at udstråle alt det man kan forvente af en international topidrætsmand«, hedder det videre i begrundelsen. Ved ugens danmarksmesterskaber på kortbane har Jacob Carstensen desuden sikret sig guldmedaljer i 400 meter individuel medley og 800 meter fri.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Trump: Vi vil trække langt flere end 5000 soldater hjem fra Tyskland
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin



























